Zdjęcie:

sobota, 27 października 2018


Jednym z kultowych miejsc godnych odwiedzenia w czasie urlopu pod Tatrami jest malownicza, reglowa Polana Rusinowa, położona na wysokości około 1180-1300 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m), na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę w roku 1628.


Od początku ruchu turystycznego w Tatrach przez Rusinową Polanę przebiegały szlaki turystyczne.
Walory widokowe tej polany „odkryli” Eugeniusz Janota w 1867 r. i Walery Eljasz-Radzikowski, który w swoim przewodniku Tatry z 1875 r. opisuje ją jako malownicze
i dogodne miejsce dla dłuższego wypoczynku:
Widok stąd na Tatry – jeden z najpiękniejszych.. Wielka Encyklopedii Tatrzańskiej przedstawią ją zaś tak: Z Rusinowej Polany roztacza się wspaniały widok na Tatry Bielskie i Wysokie, mniej rozległy niż z wierzchołka pobliskiej Gęsiej Szyi, ale pod pewnymi względami piękniejszy..


W bezpośredniej bliskości polany znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach piękna drewniana kaplica, cel wielu pielgrzymek, z którą związana jest niezwykła historia powstania tego miejsca kultu.. Przez lata Wiktorówki stały się miejscem szczególnie ważnym nie tylko dla górali, ale także dla turystów, taterników oraz licznie odwiedzanym przez młodzież. Sanktuarium i polanę wielokrotnie odwiedzał kardynał Karol Wojtyła. Na skałach wokół kaplicy umieszczono wiele tablic pamiątkowych poświęconych osobom, które zginęły w górach.


Przekonajmy się zatem naocznie o widokowych walorach Rusinowej Polany i odwiedźmy kultowe Sanktuarium na Wiktorówkach. Zapraszam na fotorelacje ze spaceru pod linkiem poniżej:

 Link: POLANA RUSINOWA - WIKTORÓWKI
 

2 komentarze:

  1. Piękny spacer wśród uroczych krajobrazów.Nawet sikorki kłaniają się wędrowcowi.

    OdpowiedzUsuń
  2. warto też pooglądać https://przewodnik-po-gorach.pl

    OdpowiedzUsuń