Zdjęcie:

czwartek, 7 stycznia 2021


Karkonosze to pasmo niezwykłe, niemalże magiczne, owiane wieloma ciekawymi legendami i ludowymi podaniami... 
Od wieków karkonoskie góry przyciągały poszukiwaczy złota, srebra i szlachetnych kamieni, czy też wędrowców ogarniętych obsesją odnalezienia ukrytych skarbów.. Legendy o Duchu Gór – Liczyrzepie, średniowiecznej postaci fantastycznej związanej z obszarem Karkonoszy, przetrwały do dnia dzisiejszego w bardzo obszernej literaturze.  
Na temat Liczyrzepy powstało wiele dzieł literackich oraz muzycznych, w tym słynna opera Carla Marii von Webera... Duch Gór jest też przedmiotem badań wielu naukowcówi mitografów – napisano o nim ok. 200 prac naukowych, w tym prace doktorskie i habilitacyjne. Ludzie nazywają go też  Karkonoszem, Rzepiórem, Rzepoliczem… Początki legendy o Duchu Gór wiążą się prawdopodobnie z pogańskim kultem źródeł Łaby. Był on wtedy personifikacją sił przyrody, związaną z kultem Świętowita, często przedstawiany jako zły duch lub demon, pod postacią niezwykłego stwora, przypominającego nieco jelenia stojącego na tylnych nogach, a nieco może nawet gryfa. Posiadał rosochate rogi i diabelski ogon, koźle kopyta, w łapach trzymał wysoki, pionowo stojący kij. Od XVII wieku przestał być już tylko demonem wzbudzającym strach. Wtedy to ugruntował się popularniejszy i bardziej znany wizerunek Liczyrzepy jako starego mężczyzny, wpierającego się kosturem, czasem w ubraniu myśliwego. Jak zwał, tak zwał, jedno jest pewne - Liczyrzepa to postać kultowa i integralnie związana z Karkonoszami..


Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech, do roku 1946 określane były nazwą Góry Olbrzymie.. Pasmo to rozciąga się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Jego szerokość waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię 650 km², z czego do Polski należy 185 km², czyli 28,46%. Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega państwowa granica polsko-czeska... Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. 16 stycznia 1959 roku teren o powierzchni 5562 ha objęto ochroną poprzez utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego. 1 stycznia 2016 KPN został powiększony i obecnie jego powierzchnia całkowita wynosi 5951 ha.. Charakterystycznym elementem karkonoskiego krajobrazu są malownicze formy skalne. Z racji fantastycznych kształtów i związanych z nimi legend, skałki przybrały osobliwe nazwy: Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Twarożnik, Kukułcze Skały, Borówczane Skały, Paciorki, Bażynowe Skały, Słonecznik, Kotki, Szwedzkie Skały i inne.
Ochłodzenie w plejstocenie z jednoczesnym obniżeniem granicy wiecznego śniegu do wysokości 1000–1200 m n.p.m. spowodowały powstanie w Karkonoszach lokalnego zlodowacenia górskiego. W jego następstwie na północnym stoku Karkonoszy powstało 6 kotłów lodowcowych…


Chcąc poznać bliżej tę niezwykłą krainę, postanowiłem końcem wakacji wygospodarować dwa tygodnie i wyruszyć w drugiej połowie sierpnia na fotograficzną wyprawę w malownicze Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem sąsiednich Czech.. Miesiąc wcześniej, w domowym zaciszu przestudiowałem dokładnie kilka przewodników 
i książek o Karkonoszach, co pozwoliło na wytyczenie tras wędrówek oraz zaznaczenie wszystkich ciekawych miejsc i karkonoskich „perełek” godnych odwiedzenia w czasie mojej wyprawy.. Na bazę wypadową wybrałem mały, zaciszny, malowniczy hotelik Corum z krytym basenem i sauną, położony w Karpaczu na Osiedlu Skalnym, w spokojnej, cichej okolicy, w sąsiedztwie lasu i licznych spacerowych tras, tuż przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego.
W dość napiętym, dwutygodniowym grafiku uwzględniłem m.in.:
- szlak górniczy w Kruczych Skałach
- ciekawe miejsca w Karpaczu: zamek Księża Góra, Świątynia Wang, Karkonoskie Tajemnice (podziemna, multimedialna ekspozycja przedstawiająca legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy Ducha Gór), kultową Zaporę na Łomnicy.. 
- wyjazd do ośrodka sportów zimowych Harrachov po czeskiej stronie..
- Wodospad Kamieńczyk (Szklarska Poręba)
- Zamek Bolków
- Zamek Czocha w Suchej i rejs po jeziorze Leśniańskim
- Zamek Chojnik na szczycie góry Chojnik
- Zamek Książ
- szlak na terenie Gór Sokolich w Rudawskim Parku Krajobrazowym (schronisko Szwajcarka, Skały Husyckie, Krzyżna Góra)
- malowniczy szlak: Szklarska Poręba – Szrenica – Trzy Świnki – Łabski Szczyt – Wielki Szyszak – Niedźwiadek – Kukułcze Skały
- oraz kultową szlakową pętlę: Karpacz – Śnieżka – Kotły Wielkiego i Małego Stawu – Słonecznik – Pielgrzymy..







Po podsumowaniu całości wyszło, że mam do pokonania ponad 1200 km samochodem i około 70 km pieszo.. 
Plan ambitny, ale pełen atrakcji, malowniczych widoków 
i obfitujący w wiele rysów historycznych, legend oraz ludowych podań… Plany planami, a co dokładnie wydarzy 
się w trakcie mojej wyprawy, zobaczycie oglądając kilkuczęściową fotorelację w rozdziale: "KARKONOSZE - 
W Krainie Ducha Gór".. 
Zapraszam...  


1 komentarz:

  1. Twoje słowa przenoszą czytelnika w magiczny świat górskich szczytów i malowniczych krajobrazów. Podróżowanie po tych terenach z pewnością jest niezapomnianym doświadczeniem, które pozostaje w pamięci na zawsze.

    OdpowiedzUsuń