Zdjęcie:

wtorek, 12 maja 2020



Kolejna odsłona pięknych miejsc Beskidu Śląskiego.. Po relaksującym spacerze grzbietem Starego Gronia i Trzech Wiślańskich Kopców oraz malowniczej wędrówce szlakami granicznych masywów Wlk. Soszowa i Stożka, wznoszących się ponad doliną Wisły od zachodniej strony, tym razem wybierzemy się na Baranią Górę (1220 m) - drugi co do wysokości szczyt w polskiej części Beskidu Śląskiego.. Góra to niezwykła, o której uczy się każde dziecko w podstawówce, ponieważ na jej zachodnich zboczach znajdują się źródła najdłuższej rzeki w Polsce, królowej polskich rzek – Wisły. W sensie geograficznym Wisła ma dwa potoki źródłowe: Białą Wisełkę, która wypływa na wysokości 1080 m n.p.m. 
oraz Czarną Wisełkę wypływającą na wysokości 1107 m n.p.m… 
Na szczycie Baraniej Góry bywałem kilkanaście razy... Wchodziłem na 
jej kulminację z różnych stron, różnymi szlakami. Jeden z nich, wiodący 
z południa od strony Istebnej przez przełęcz Przysłop, opisałem parę lat temu i można o nim przeczytać w rozdziale „Beskid Śląski”..
Dzisiejsze podejście na szczyt Baraniej Góry będzie wiodło od 
przeciwnej, północnej strony, przez malowniczą dolinę
Białej Wisełki….


Wędrówkę na szczyt Baraniej Góry rozpoczniemy z parkingu w dzielnicy miasta Wisła - Czarne Fojtula. Niespełna 4-kilometrowy spacer bardzo malowniczą doliną Białej Wisełki wzdłuż koryta potoku, doprowadzi nas do ciekawych geologicznych skalnych formacji  tzw. Skał Grzybowych.. Przechodząc przez wąski odcinek doliny Białej Wisełki otoczony 
stromymi stokami i licznymi wychodniami skalnymi, noszący nazwę Wrota Kubisza, dojdziemy do urokliwego zespołu 16 naturalnych wodospadów i progów rzecznych zwanych Kaskady Rodła.


Dalsza część wędrówki będzie bardziej wyczerpująca. Przez kolejne 
4 kilometry, stromo wznoszącą się ścieżka, poprowadzi nas północno-zachodnim zboczem Baraniej Góry. Przekraczając wysokość 990 m n.p.m. wejdziemy w obszar ścisłej ochrony Rezerwatu Przyrody „Barania Góra”. Na jego powierzchni liczącej 380 ha zachowały się znaczne fragmenty lasu, posiadające cechy drzewostanu pierwotnego z dominacją świerka. Wiek drzew waha się tutaj w przedziale od 70 do 200 lat.. Po pokonaniu około 8 kilometrów w czasie niespełna 2 godzin dotrzemy na szczyt Baraniej Góry, na wysokość 1220 m n.p.m., gdzie z wieży widokowej będziemy podziwiać rozległe, malownicze panoramy Beskidu Śląskiego.


Tak mniej więcej przedstawia się plan dzisiejszej wędrówki..
Zapraszam na szczegółową fotorelację pod linkiem:

BARANIA GÓRA - Doliną Białej Wisełki przez Kaskady Rodła 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz