czwartek, 13 września 2018Jagnięcy Szczyt (słow. Jahňací štít) wznosi się majestatycznie na wysokość 2230 metrów n.p.m. w słowackiej części Tatr Wysokich. 
Jest najbardziej wysuniętym na północny wschód masywem grani głównej Tatr Wysokich.. Kształtem przypomina granitową piramidę. Dolna część stoków Jagnięcego Szczytu była dawniej wypasana. Nazwa Jagnięce lub Hala Jagnięca odnosiła się pierwotnie właśnie do dolnych fragmentów Jagnięcej Grani i wiązała się z wypasem jagniąt, a od niej powstała nazwa szczytu. Używano dawniej też formy Jagnięcy Wierch.


Przez wierzchołek Jagnięcego Szczytu przebiegała dawniej granica pomiędzy dobrami jaworzyńskimi a własnością „chotarów” z Kieżmarku i Białej Spiskiej (w latach 1412–1769 tereny te należały do Polski). Do końca XIX wieku stał na szczycie kopiec graniczny. Pierwsze odnotowane wejście 9 sierpnia 1793 r. zaliczył Robert Townson i spiski przewodnik Hans Gross. Jednak wcześniej na Jagnięcym Szczycie bywali pasterze, kłusownicy, a także górnicy, którzy w XVIII wieku na jego północno-zachodnim grzebieniu wydobywali miedź. Jagnięcy Szczyt leży na skraju Tatr Wysokich, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr Bielskich, dzięki czemu oferuje niezwykłe, malownicze widoki na oba pasma wyraźnie różniące się charakterem. Ze szczytu rozciąga się wspaniała, rozległa panorama, a w dolinach u jego podnóża oraz na jego zboczach można spotkać duże stada kozic górskich, zatem nie marnujmy czasu i ruszajmy na szlak.. Zapraszam na kolorową fotorelację ze wspinaczki na Jagnięcy Szczyt pod linkiem poniżej.
W drogę..!!!

Link: JAGNIĘCY SZCZYT 2 komentarze:

  1. Ja chcę te koziczki podziwać w plenerze...

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne ujęcia:) Kozica w postaci modelki? To się chyba nieczęsto zdarza.

    OdpowiedzUsuń