Zdjęcie:

czwartek, 18 lutego 2021

Oj, ciężkie czasy nastały, ciężkie.. Ograniczenia, zakazy, nakazy, ustawy, rozporządzenia.. Człowiek się już w tym wszystkim połapać nie może - co wolno, a czego nie wolno.. Turystyka padła, narty padły, wyjazdy zagraniczne i podróże w dalekie kraje padły.. Ludzie dostają białej gorączki i to nie z powodu Covida.. Jednym wyjściem z tej sytuacji, choćby cząstkowym, są wirtualne wędrówki po górskich szlakach i zaglądanie w ciekawe miejsca uchwycone obiektywem aparatu. Zapraszam zatem na jedną z takich wirtualnych wędrówek po ścieżkach Beskidu Małego.. Tym razem przemierzymy pasmo Łamanej Skały i Potrójnej leżące we wschodniej części Beskidu Małego, w tzw. Beskidzie Andrychowskim.. O Beskidzie Małym, który jest moim ulubionym pasmem zaraz po ukochanych Tatrach, pisałem już wiele razy, prezentowałem różne szlaki, ciekawe przyrodniczo i historycznie miejsca oraz opowiadałem wiele legend związanych z tym regionem. Pasmo Łamanej Skały wraz z jej ciekawostkami przyrodniczymi i geologicznymi (rezerwat Madohora, Grota Komonieckiego itp.) opisałem w ciekawym i obszernym poście w zakładce „Beskid Mały”. Tym razem przemierzymy to pasmo od nieco innej strony, by poznać kolejne urokliwe miejsca.

Wyruszymy za znakami czarnego szlaku z parkingu przy Ośrodku Rekreacyjnym „Czarny Groń” w Rzykach-Praciakach, by wspiąć się wschodnim zboczem na kulminację Czarnego Gronia (794 m), następnie powędrujemy grzbietową ścieżką przyrodniczą w kierunku szczytu Potrójnej (883 m). Odwiedzimy położone poniżej szczytu Potrójnej przytulne prywatne schronisko prowadzone przez sympatycznych właścicieli – Anię i Rafała Mikołajek, ruszymy w kierunku szczytu Łamanej Skały za znakami czerwonego i żółtego szlaku, aby po drodze odszukać w lesie między Potrójną a Łamaną Skałą niezwykły ostaniec, nazywany Zbójeckim Oknem lub Diabelskim Oknem..

Spod Zbójeckiego Okna udamy się w kierunku kolejnej bazy turystycznej prowadzonej obecnie przez mojego imiennika i przyjaciela Andrzeja – Chatki pod Potrójną, usytuowanej na południowych stokach wzniesienia Beskidu (826 m). To niezwykle charakterystyczne kultowe miejsce znają doskonale miłośnicy górskich wędrówek, ponieważ jego klimat i magia przyciąga turystów przez cały rok. Schronisko znajduje się w góralskim, drewnianym domu z 1911 roku… Z Chatki ruszymy ponownie w kierunku kulminacji Potrójnej, na szczycie której skręcimy na zachód i za znakami czerwonego szlaku powędrujemy na Przełęcz Kocierską, gdzie przy Hotelu „Kocierz” zakończymy naszą wędrówkę.

Zapraszam na fotograficzną wędrówkę pod linkiem:

Czarny Groń - Potrójna - Przełęcz Kocierska 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz