Zdjęcie:

piątek, 27 sierpnia 2021

Tour de Pologne 2021



FOTORELACJA z Tour de Pologne 2021 - największej prestiżowej międzynarodowej kolarskiej imprezy sportowej w Polsce, która sławi polskie kolarstwo na całym świecie, największego kolarskiego święta zaliczanego do cyklu szosowych wyścigów kolarskich o najwyższej randze UCI World.. Sponsorem głównym 78. Tour de Pologne była firma CARREFOUR. Sponsorami oficjalnymi: LOTOS, PZU, DRUTEX, LOTTO (Partner Strategiczny) i Energa. Oficjalni partnerzy to PKP Intercity, PGNiG oraz Citroen, który dostarczył również flotę samochodową na wyścig. W tej  potężnej sportowej imprezie kolarskiej  wzięły udział 22 profesjonalne zespoły Word Tourowe.. Przez siedem dni, od 9 - 15 sierpnia 151 czołowych zawodników globu rywalizowało o żółtą koszulkę CARREFOUR..
Na starcie pierwszego etapu w Lublinie stanęły zespoły: Deceuninck Quick-Step, AG2R, Astana, Bahrain Victorious, Bora-Hansgrohe, Cofidis, EF Education-Nippo, Groupama FDJ, Ineos Grenadiers, Intermarché-Wanty- Gobert Matériaux, Israel Start-Up Nation, Jumbo-Visma, Movistar Team, Team Bikeexchange, Lotto Soudal, Team DSM, Team Qhubeka Nexthash, Alpecin-Fenix, Trek-Segafredo, UAE Team Emirates, Gazprom-Rusvelo i Reprezentacja Polski..
  

Podczas 78. Tour de Pologne 2021 kolarze mieli do pokonania łącznie trasę o długości 1140 kilometrów i przewyższeniu 12 000 metrów !..
Tour de Pologne 2021 - trasa wyścigu:
1. etap Lublin - Chełm (216,4 km - 1700 m przew.)
    2. etap Zamość - Przemyśl (200,8 km – 1800 m przew.)
    3. etap Sanok - Rzeszów (226,4 km – 2800 m przew.)
    4. etap Tarnów - Bukovina Resort (160,5 km – 2700 m przew.)
    5. etap Chochołów - Bielsko-Biała (172,9 km – 2000 m przew.)
    6. etap Katowice - Katowice (17,9 km - jazda indywidualna na czas)
    7. etap Zabrze - Kraków (145,1 km – 1000 m przew.)
Podobnie jak w roku poprzednim, impreza została dostosowana do pandemicznych obostrzeń. Do minimum skrócono ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach - bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn czynili to dyrektorzy sportowi) i bez hostess. Na metach etapów nie było konkursów i pokazów choreograficznych, a zawodnicy byli odgrodzeni 
od widzów i dziennikarzy barierkami.
 

Po wielu latach przerwy Tour de Pologne powrócił na tereny wschodniej Polski. Miastami goszczącymi mety etapów były: Chełm (po raz pierwszy od 1984 roku), Przemyśl (po raz pierwszy od 1980 roku), Rzeszów, Bukowina Tatrzańska, Bielsko-Biała, Katowice oraz Kraków. Obok klasyfikacji generalnej CARREFOUR walka toczyła się również w innych kategoriach: najlepszy sprinter LOTOS, najlepszy góral PZU, najaktywniejszy zawodnik LOTTO i klasyfikacji drużynowej ENERGA. Dodatkowo, wyróżniony specjalną premią LOTOS został najlepszy Polak wyścigu. Już pierwszy dzień zmagań na nowej, odmienionej trasie pokazał, że walka będzie niezwykle zacięta. Trudny, brukowany podjazd prowadzący pod górę na finiszu w Chełmie wyłonił pierwszego lidera wyścigu. Został nim Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious). Wymagający finisz w Przemyślu z podjazdem, na którym nachylenie sięgało nawet 15% dał się kolarzom mocno we znaki, a swój pierwszy triumf na szczeblu World Touru odniósł na nim Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), stawiając pierwszy, ważny krok na drodze po końcowe zwycięstwo. Trzeci dzień rywalizacji przyniósł jedyny, jak miało się okazać, sprinterski finisz. Na odcinku z Sanoka do Rzeszowa najlepszy okazał się Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates)..
 

Odcinek numer cztery, który był symbolicznym półmetkiem walki w 78. Tour de Pologne z metą w kultowej Bukovinie Resort, padł łupem Joao Almeidy. Portugalczyk powiększył swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Na piątym etapie po starcie z Chochołowa i pokonaniu trzech bardzo wymagających podjazdów na przełęcz Krowiarki, przełęcz Kocierz i przełęcz Przegibek, finisz w Bielsku Białej prowadzący pod górę wygrał Nikias Arndt (Team DSM).. Ostatnim odcinkiem, mogącym zmienić losy klasyfikacji generalnej był etap szósty – 19 kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach. Tak, jak można było się tego spodziewać, Joao Almeida bez trudu obronił prowadzenie w wyścigu, choć odcinka nie wygrał – ten padł łupem jego kolegi z drużyny, Remiego Cavagni. Wieńczący zmagania kolarskie był siódmy, ostatni etap z Zabrza do Krakowa. Stosunkowo krótki odcinek zapowiadał się jako walka sprinterów, lecz nieoczekiwanie jego losy rozstrzygnęli między sobą uciekinierzy. Najlepszy okazał się zawodnik EF Education – Nippo, Julius van den Berg.
Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej CARREFOUR bezpiecznie dowiózł do mety Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), który został także zwycięzcą klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS. Zwycięzcą klasyfikacji górskiej PZU został Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikacja drużynowa padła łupem Deceuninck – Quick Step. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasyfikacji generalnej i zdobywcą premii LOTOS był Michał Kwiatkowski, który zajął trzecie miejsce. 
 

Obok Tour de Pologne odbyły się również inne, organizowane przez Lang Team imprezy, będące kapitalnym uzupełnieniem kolarskiego święta. Pierwszą z nich był Orlen Tour de Pologne Amatorów, w trakcie którego śmiałkowie rywalizowali na bardzo trudnej trasie ze startem i metą w Arłamowie.. Kolejną imprezą był Tour de Pologne Junior Memoriał Mariana Więckowskiego, którego sponsorem głównym był Orlen Paliwa. Młodzi adepci kolarstwa rywalizowali w czterech odsłonach zmagań: 
w Rzeszowie, Bielsku-Białej, Katowicach i Krakowie oraz czterech kategoriach: Młodzik, Młodziczka, Żak i Żakini. Walka o końcowe zwycięstwo nieraz była bardzo zacięta, a towarzyszyły jej wielkie emocje.
 

Zapraszam na fotorelację z kilku etapów tej wspaniałej imprezy kolarskiej pod linkami:
 

 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz