Zdjęcie:

czwartek, 14 listopada 2019


FOTORELACJA z największej prestiżowej międzynarodowej kolarskiej imprezy sportowej w Polsce, która sławi polskie kolarstwo na całym świecie, największego kolarskiego święta zaliczanego do cyklu szosowych wyścigów kolarskich o najwyższej randze UCI World Tour…
76. Tour de Pologne UCI World Tour odbył się w dniach 3-9 sierpnia. 
Kolarze wystart0wali z Rynku Głównego w Krakowie i po pokonaniu siedmiu etapów o łącznej długości ponad 1060 kilometrów finiszowali w Bukowinie Tatrzańskiej. Tour de Pologne po raz kolejny włączył się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się wizerunkowo w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany był jako „Wyścig Pokoleń” i w szczególny sposób nawiązał do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.
 



Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartował z Tarnowskich Gór i zafiniszował przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawiło się miejsce symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu. Niestety zdarzył się tego dnia nieszczęśliwy tragiczny wypadek. Na trasie etapu zginął młody 22 letni kolarz ekipy Lotto Soudal – Bjorg Lambrecht. Czwarty etap Jaworzno – Kocierz, Śląskie miał być rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich. Tego dnia kolarze mieli pierwszy raz rywalizować w wysokich górach, a na trasie wyznaczono dwie premie górskie pierwszej kategorii. Z uwagi na tragiczne wydarzenia dnia poprzedniego, organizatorzy ekipa LangTeam na czele z dyrektorem Czesławem Langiem zadecydowali, że kolarze nie będą się ścigać. Skrócono i zneutralizowano czwarty etap z Jaworzna do Kocierza. Kolarze jechali wolniej. W miejscu wypadku peleton się zatrzymał i uczcił to nieszczęśliwe wydarzenie minutą ciszy.. To pierwszy śmiertelny wypadek kolarza w Tour de Pologne, odkąd w 1993 roku dyrektorem wyścigu został Czesław Lang. Piąty etap tak naprawdę rozpoczął rywalizację o zwycięstwo w całym wyścigu.. Interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej wyłoniła czołówkę zawodników, mających szansę na odniesienie końcowego sukcesu.. Ostatnie dwa dni były decydujące dla losów klasyfikacji generalnej. Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa
w przepięknej scenerii polskich Tatr. Tutaj rozstrzygnęły się losy poszczególnych klasyfikacji..


Na trasie 7 etapów o łącznej długości 1060 km rywalizowało 154 kolarzy z 22 kolarskich ekip. Do Polski przyjechali światowej sławy kolarze z zawodowej brytyjskiej grupy TEAM INEOS, belgijskiej zawodowej grupy DECEUNINCK-QUICK STEP, australijskiej drużyny MITCHELTON-SCOTT, niemieckiej zawodowej grupy BORA-HANSGROHE, holenderskiej profesjonalnej grupy TEAM JUMBO-VISMA, zawodowej kazachskiej grupy ASTANA PRO TEAM, profesjonalnej grupy z Emiratów Arabskich UAE TEAM EMIRATES, hiszpańskiej grupy kolarskiej MOVISTAR TEAM, zawodowej kolarskiej grupy z Bahrajnu BAHRAIN-MERIDA, profesjonalnej francuskiej grupy GROUPAMA FDJ, niemieckiej profesjonalnej grupy TEAM SUNWEB, amerykańskiej grupy EDUCATION FIRST, zawodowej amerykańskiej grupy TREK-SEGAFREDO, zawodowej francuskiej grupy AG2R-LA MONDIALE, belgijskiej zawodowej grupy LOTTO SOUDAL polskiej grupy kolarskiej CCC TEAM, zawodowego zespołu ze Szwajcarii TEAM KATUSHA-ALPECIN, południowoafrykańskiej zawodowej grupy DIMENSION DATA, francuskiej zawodowej grupy COFIDIS SOLUTION, rosyjskiej zawodowej grupy GAZPROM-RUSVELO, amerykańskiej zawodowej grupy kolarskiej TEAM NOVO NORDISK oraz oficjalnej Reprezentacji Polski.
 

Triumfatorem klasyfikacji generalnej 76 edycji Wyścigu TOUR de POLOGNE został Pavel Sivakov - kolarz grupy Team Ineos.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Jai Hindley z grupy Team Sunweb
Na trzecim stopniu podium stanął Diego Ulissi z profesjonalnej grupy UAE Team Emirates
Zwycięzcą klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON został Simon Geschke (CCC Team), Najlepszym Sprinterem LOTOS Marc Sarreau (Groupama-FDJ), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Charles Planet (Team Novo Nordisk).
Najlepszym Polakiem LOTOS został Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który w klasyfikacji generalnej był dziewiąty.
Najlepszą drużyną 76. Tour de Pologne UCI World Tour został Team Ineos.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz