czwartek, 10 sierpnia 2023

TdP 2023

Cóż to był za wyścig, cóż to był za finał !!

Jubileuszowy, 80.Tour de Pologne UCI WorldTour przeszedł do historii. Tegoroczny wyścig był pełen symboli... 95 lat temu kolarze pierwszy raz ruszyli w Polskę, była to okrągła 80-ta edycja TdP, a dodatkowo 30 lat

temu organizacją wyścigu zajął się wicemistrz olimpijski z Moskwy –
Czesław Lang..
Ekipa Lang Team odbudowała wyścig i wprowadziła go do UCI World
Tour – elity najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie..
W 80. Tour de Pologne na niepowtarzalnej trasie liczącej 7 etapów, ponad 1100 kilometrów i ponad 12 000 metrów przewyższenia wystartowało 237 czołowych kolarzy z 24 Word Tourowych zespołów
z całego świata, w tym także Reprezentacja Polski. Wyścig rozpoczął
się w Poznaniu, potem zawodnicy przejechali przez malownicze tereny Dolnego Śląska. Na trasie 80. Tour de Pologne znalazły się m.in Sobótka, Karpacz, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Strzelin i Opole...
4 sierpnia kolarze dotarli do Krakowa.. Kolarskie zmagania trzymały
w napięciu od początku do samego końca, czyli mety na Krakowskich Błoniach...

Finisz na krakowskich Błoniach padł łupem Tima Merliera. Dla Belga było to drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji naszego narodowego wyścigu, ponieważ najszybszy był też na I etapie. Obok walki o triumf na ostatnim VII etapie, trwała też rywalizacja o wygraną klasyfikacji generalnej ORLEN. Przed startem etapu Matej Mohorič i Joao Almeida mieli taki sam czas, ale Mohorič prowadził dzięki lepszym lokatom na poszczególnych etapach. Portugalczyk zapowiadał, że się nie podda i będzie walczył do końca. Słowa dotrzymał !!..
Było wiadomo, że jeśli gdzieś ma szukać sekund, to na lotnej premii LOTTO, gdzie do zdobycia były 3 sekundy. Gdyby tam Almeida pokonał lidera i zdobył bonifikatę, to on mógłby wygrać wyścig. UAE Team Emirates, czyli ekipa Almeidy, nie odpuściła żadnej ucieczki i stało się jasne, że cały peleton dojedzie do premii w Wilamowicach.. Tam też rozpoczęła się szaleńcza walka. Kolarze Bahrain Victorious, czyli ekipy Mohoriča poradzili sobie jednak lepiej i to lider wygrał premię...

Triumfatorem 80. Tour de Pologne 2023 został Słoweniec Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), drugie miejsce zajął Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates), zaś na trzecim stopniu podium stanął Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)..

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorič (Bahrain Victorious)

Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić (Bahrain Victorious)

Klasyfikacja Najlepszy Góral PZU: Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)

Klasyfikacja Najaktywniejszy kolarz LOTTO: Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)

Klasyfikacja drużynowa KGHM: UAE Team Emirates

Klasyfikacja Najlepszy Polak ENERGA: Stanisław Aniołkowski (Powered Human Health)

Klasyfikacja Najlepszy Polak TVP: Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)

Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne – SOUDAL – Marcin Budziński (Reprezentacja Polski)

Zapraszam na szczegółową fotorelację z dwóch najważniejszych etapów 80. Tour de Pologne pod linkami:

TdP 2023 etap: Pszczyna - Bielsko Biała

TdP 2023 etap: Zabrze - Kraków