Zdjęcie:

piątek, 2 lutego 2024

Rzyki Praciaki – Chatka pod Potrójną

za znakami  „białych gwiazdek…

 
Beskid Mały - to jedno w moich ulubionych pasm górskich, oczywiście poza ukochanymi Tatrami. Góry niewysokie, szlaki turystyczne niewymagające, ale miejsca tu urokliwe, zaciszne, panoramy malownicze, a przyroda zaskakuje na każdym kroku swymi niezwykłymi geologicznymi formami.. 
Podczas poprzednich relacji z wędrówek po Beskidzie Małym pokazałem wiele pięknych i ciekawych miejsc, obfitujących w rozległe panoramy, wspaniałą przyrodę, bogactwo flory i fauny, ale także górskie uroczyska, z którymi związane są ludowe podania i legendy.
Zapraszam zatem na kolejną wirtualną wędrówkę po ścieżkach Beskidu Małego.. Będzie to bardzo przyjemny, rekreacyjny spacer do „Chatki pod Potrójną - niezwykle charakterystycznego, kultowego miejsca, które znają doskonale miłośnicy górskich wędrówek, ponieważ jego klimat i magia przyciąga turystów przez cały rok. Schronisko mieści się w starej, ponad stuletniej, drewnianej góralskiej chałupie z 1911 roku.. Geograficznie leży na południowo-wschodnim zboczu Potrójnej (883 m. n.p.m.) 
w Paśmie Leskowca i Łamanej Skały, na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Beskidu Małego… W Chatce pod Potrójną bywałem często podczas moich wędrówek po Beskidzie Małym, teraz bywam rzadziej, bo zajęć mnóstwo, ale staram się chociaż
raz w roku tam zawitać i odwiedzić mojego przyjaciela Andrzeja, który jest obecnie gospodarzem obiektu. Chatka pod Potrójną to miejsce całkowicie wyciszone w dosłownym znaczeniu, jako że nie działa tu internet i nie ma sygnału sieci telefonii komórkowej, ale są to dodatkowe plusy, bo jak powiada gospodarz – Ludzie, którzy tutaj przychodzą po prostu ze sobą rozmawiają, a nie grzebią w smartfonach.. Tym razem podejdziemy do Chatki pod Potrójną, trochę nietypową trasą tzw. szlakiem chatkowym 
– za znakami „białych gwiazdek”..
 

Do chatki usytuowanej pod kulminacją niewielkiego wzniesienia Beskid (826 m. n.p.m.) w Paśmie Łamanej Skały, można dotrzeć pieszo na kilka sposobów:
1- czerwonym szlakiem z przełęczy Kocierskiej pod szczyt Potrójnej (1:15 h), potem czerwonym i żółtym do grobu partyzanta (0:20 h), dalej samym żółtym pod chatkę, mijając po drodze piękną formację skalną „Zbójeckie Okno” (0:15 h). Wariant spacerowy, w sumie 2 godziny marszu w jedną stronę..
2- ze wsi Kocierz z przysiółka Basie (auto możemy zostawić u gospodarza) ul. Studencką i  żółtymi gwiazdkami około 1 h, albo asfaltem ul. Turystyczną 30 minut, potem drogą gruntową wg żółtych placków około 20 minut. Wariant tradycyjny, często wybierany.
3-   niebieskim szlakiem z parkingu we wsi Kocoń obok baru 
Pod Dębem, do Mladej Hory (1:30 h), następnie szlakiem   niebiesko-zielonym do Rozdroża pod Anulą (0:25 h), dalej czerwono-żółtym przez Smrekowicę do Przełęczy Na Przykrej (0:25 h) i żółtym do chatki (0:25 h). Wariant dość długi..
Czas około 3 h, 420 m przewyższenia.
4- propozycja trudna, dostępna tylko latem, to wędrówka z parkingu usytuowanego przy dolnej stacji wyciągu kolei linowej Ośrodka Narciarskiego Czarny Groń wzdłuż trasy narciarskiej do czerwonego szlaku na grani (ale trzeba pokonać ponad 500 m różnicy wysokości praktycznie w linii prostej), następnie na grani skręt w prawo, a po 10 minutach odbicie w lewo za znakami   żółtego szlaku i kolejne 15 minut do chatki. Czas dość trudny do określenia ze względu na znaczne pochylenie zbocza.
Moja dzisiejsza propozycja to bardzo przyjemna wędrówka trasą oznaczoną białymi gwiazdkami, zaczynającą się na parkingu przy betonowym mostku w przysiółku Rzyki-Podlachoń.. Gwiazdki łączą się na głównym grzbiecie Beskidu Małego z czerwonym i żółtym szlakiem, ale za ich śladem dotrzemy 
do samej Chatki pod Potrójną.. 
 

Wyruszymy z przysiółka Rzyki-Podlachoń, wędrując w górę zachodniego zbocza Potrójnej (892 m).. Po dotarciu na główny grzbiet Beskidu Małego, zalegający między szczytem Potrójnej 
i Łamanej Skały, skierujemy się na południowy-wschód przez Przełęcz Zakocierską w stronę wzniesienia Beskid (826 m), aby zawitać w kultowej, turystycznej bazie "Chatka pod Potrójną", usytuowanej nieopodal kulminacji Beskidu... Po zakończeniu wizyty w chatce, zagłębimy się w leśne rewiry południowego zbocza Beskidu i odszukamy niezwykły ostaniec, nazywany Zbójeckim Oknem. Spod Zbójeckiego Okna, dla urozmaicenia drogi powrotnej na parking w przysiółku Rzyki-Podlachoń, zejdziemy już poza znakami szlakowymi, stromym stokiem Pracicy wzdłuż trasy zjazdowej Stacji Narciarskiej „Czarny Groń”. Całkowity dystans około 7 kilometrów. Czas przejścia 
z odpoczynkami i postojem w Chatce około 3,5-4 h..
 

Zapraszam na wędrówkę pod linkiem:

 Chatka pod Potrójną śladem białych gwiazdek..

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz